Connect with Us:
facebook
contact_us
Log In | My Account | Subscribe
Shetek Dental
e-edition
Hadley Farmers Elevator
Subway
Culligan
Lindenwood
Leroys Alignment
Action Realty
MCC Schools
advertise with wheel herald

Rebels Host Annual Dick Davidson Invitational

SLAYTON - Behind individual wins from Justin Clarke and Aaron Johnson, the Rebel boys finished third place overall at the Dick Davidson Track and Field Invitational in Slayton last Thursday.  The Rebel girls finished near the middle of the pack in the ten team event, just edging out conference opponent Mt Lake Area/Comfrey for 5th place in the team standings.  Southwest Minnesota Christian/Edgerton was once again the top team this season as their boys posted a five point victory over Pipestone Area while their girls had an over sixty point advantage on the Arrow girls.  The meet was recently renamed after the legendary coach of both the Slayton Wildcats and the MCC Rebels.  Davidson began coaching in the late 60’s and retired after the 2001 season while serving as the track and field coach in the spring and cross country in the fall.  Not only was the hall of fame coach on hand for the event, he also was the official starter.  Also working the event as a timer was one of Davidson’s star runners in Bob Veenhuis, still a top five record holder in several events.  Along with Veenhuis, state cross country champion Mark Zinnell, another of Davidson’s stars, still serves as the track announcer in the booth.  Tim Bobeldyk, one of the head coaches of the Rebels also had a spectacular career under the tutelage of Davidson. 

Cold temperatures and wind continued to grip the area and while it progressively got better throughout the meet, the athletes found themselves competing in conditions reminiscent of the early season.  Aaron Johnson scored points in four different events for the Rebel boys including a first place finish in his strongest event this year, the 110 meter hurdles.  The junior crossed the line with a time of 16.09 to best the field.  Johnson was also third in the 300 meter hurdles (45.59), 4th in the 200 meter dash (25.28) and 7th in the triple jump (36-06.5).  Fellow junior Justin Clarke was also an individual winner as he was tops in the 1600 meter event at 4:54.  Clarke also picked up a 5th place finish in the 400 meters (55.79) and was 6th in the 200 meters at 25.53.  Maverick Beckmann also had a strong day for the Rebel boys as the sophomore was 3rd best in the 1600 meters at 5:03.42 and was 4th in the 800 meter event at 2:19.64.  Dawson Brown finished runner up in the pole vault with a height of 10 feet.  He went on to finish first a few days later in a junior high meet by setting a personal best of 10-03.  Braden Ahlers scored team points in four different events.  Ahlers had a top five finish in the 300 meter hurdles (49.50) along with a pair of sixth place efforts in the 110 meter hurdles (19.01) and discus (119-07).  He was also 8th best on Thursday in the shot put with a heave of 37-09.5.  Rylan Behnke was credited with a third place pole vault effort (9-00) and a 6th place finish in the 300 meter hurdles (50.04).  Colin Christensen scored 5th best in the high jump at 5-06 while Logan Steinle was 9th overall in the 800 meters (2:32.75).  The top relay team for the boys was their 4x800 team of Dante Damm, Rylan Behnke, Tyler Aanenson and Cale Engelkess.  The squad finished 3rd overall in 9:52.67.  Devin Tinklenberg of Pipestone Area turned a lot of heads in the 400 meters when he won it going away in a spectacular time of 50.34. 

Morgan Clarke scored the best individual finish for the Rebel girls on Thursday as she tied for 2nd in the high jump at 4-04.  Ryanna Schreier was a scorer in three events as she was third best in both the long jump (14-08) and the 300 meter hurdles (54.59).  Schreier was also a top five finisher in the 100 meter hurdles at 18.88.  Schreier’s sister Brylie was credited with a 7th place effort in the 1600 meters (6:18.38) and 8th in the 400 meter (1:10.38).  Amanda Overgaauw was 6th best in the 800 meters (2:42.39) while Victoria Pierson finished 4th overall in the 400 meters (1:09.21).  Courtney Tutt collected counters in a pair of field events.  Tutt was 4th in the discus (88-03) and 6th in the shot put (26-11).  In the field, Macy Posthuma notched a 7th place effort in the discus with a throw of 77-03 while Carlye Larson and Abby Loosbrock both collected points in the pole vault.  Larson tied for 4th at 6-06 while Loosbrock was 7th at 5-06.  Camdyn Kluis had two top five credits as she was 5th best in the 300 meter hurdles (56.23) and 5th overall in the triple jump (30-00.5).  Josie Harms ran a strong 1600 meters, just finishing out of the scoring at 9th place in 6:20.49.  The girls 4x400 relay team finished third best in the finale of the day as they were just edged out by Pipestone Area at the end while the 4x800 team was also third in the opening event of the day, holding off the Arrows in that race.  Pipestone Area’s Michelle Neece was a double winner in the 100 meter dash (13.68) and the long jump (15-02.25) while SWMNC/Edgerton’s Kaitlyn Schuur once again was the best in the pole vault at 9-00.  

The teams will have just one more opportunity to fine tune as they go to Worthington on Tuesday for the annual Trojan Relays.  On Thursday the 16th the Rebels will then host the Red Rock Conference Meet in Slayton with sub sections and section competition not far down the road. 

Boys Team Results

1. SWMNC/Edgerton 138.5

2. Pipestone Area 133.5

3. MCC 71.5

4. Ellsworth 49

5. Mt Lake Area/C 44.5

6. Wabasso 36

7. RTR 29

8. WWG/RRC 22

9. Adrian 16

10. HBC 14

Girls Team Results

1. SWMNC/Edgerton 170.33

2. Pipestone Area 108

3. HBC 62.2

4. WWG/RRC 48.73

5. MCC 42.53

6. Mt Lake Area/C 42.2

7. Adrian 29

8. RTR 28

9. Wabasso 17

10. Ellsworth 4


Rebels A Part of Worthington Tradition

WORTHINGTON -  One of the longest running track meets in the area was held on Tuesday in Worthington at the 67th annual Trojan Relays.  The event featured competition from 15 area teams, 7 in Class A and 8 in Class AA.  Unfortunately the meet was unable to finish in it’s entirety because of some late afternoon thunderstorms.  Events such as the pole vault, 3200 meters, 400 meter and 300 meter hurdles could not be completed.  The Rebel boys managed a runner up finish behind Southwest Minnesota Christian/Edgerton while the Rebel girls were 4th out of the seven teams, thirty five points behind the champions girls from Edgerton.  In AA competition it was Luverne winning the girls meet and the host Trojans on top of the boys standings.

While the event is a staple of track and field in the area, some coaches find themselves having to make difficult decisions on athletes and events.  For example, the Rebels, along with several other teams, will be competing in just a couple of days at the Red Rock Conference championships.  For other teams like the Luverne girls, the state True Team meet is looming this weekend and everyone wants to be at their best.  Sometimes there just isn’t enough time to recuperate in time for what’s next on the calendar and some of the athletes you’d expect to see in certain events aren’t entered. 

The lone individual win of the meet for the Rebel boys came from Aaron Johnson.  The junior had the fastest time in the 110 meter hurdles at 15.99.  He was one of just two runners in class A and AA to break 16 seconds.  Johnson backed up that performance with a runner up finish in the 100 meters at 11.81, a new personal best, and a 4th place effort in the triple jump (37-06).  Brayden Ahlers also scored in three different events on Tuesday.  Ahlers was 4th in the 110 meter hurdles (19.13), 6th in the shotput (35-11) and 7th in the discus (110-09).  Ahlers teammate in field events, Tyler Winter was a third place finisher in the discus (114-07) and 8th in the shotput (34-08).  Also in field events it was Colin Christensen for the Rebels finishing 4th best in the high jump with a leap of 5-06.  Maverick Beckmann got solid points for a nice runner up finish in the 1600 meters.  The sophomore came home in 5:09.39.  Logan Steinle added an 8th place effort to the team total in the triple jump (32-08.25). 

The Rebel girls were led by Amanda Overgaauw’s runner up finish in the 1600 meters.  Overgaauw reached a new personal best when she finished in 5:53.66.  Ryanna Schreier scored in two different events as the freshman was 6th in the long jump at 13-07 and 7th in the 100 meter hurdles at 19.43.  Schreier’s sister Brylie had a nice 1600 meter race as the junior higher was 4th overall in 6:15.22.  In field events it was Courtney Tutt collecting 4th in the discus (78-07) and 8th in the shotput (25-11).  Cassidy Johnson added a third place finish in the shot with a toss of 28-09.5 while Macy Posthuma was 8th in the discus event (74-03.50).  Victoria Pierson had a leap of 14-03 feet in the long jump competition which put her in the 4th place spot.

Heron Lake Okabena/Fulda had two individual winners with Sam Cheadle besting the field in the high jump at 5-08 and Maddie Schmacher getting a quick time in the 100 meters in 13.76.

The Rebels will host the Red Rock Conference Championships on Thursday in Slayton.  After that it’s on to sub section and section events the following Thursdays.

Boys Team Results - Class A

1. SWMNC/Edgerton 75

2. MCC 68

3. HLO/Fulda 57.5

4. HBC 56.5

5. TMB 45.5

6. Adrian 37.5

7. WWG/RRC 37

Girls Team Results - Class A

1. SWMNC/Edgerton 81

2. HBC 64

2. HLO/Fulda 64

4. MCC 46

5. TMB 35

6. WWG/RRC 29

7. Adrian 20